Vyzkoušejte lezení na ledopádu v Labském dole | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

Vyzkoušejte lezení na ledopádu v Labském dole

Rádi byste vyzkoušeli novou sportovní aktivitu a hledáte trochu inspirace? Nyní máte možnost zažít lezení na ledopádu v Labském dole v KRNAP. Lezení na tomto ledopádu je přístupné od 15.1 do 31.3.2018. Ledopády vznikají zamrzáním stékající vody po skalách a dávají vám jedinečnou šanci po nich lézt. Pokud si své místo na lezení zarezervujete, můžete si lezení na něm legálně a náležitě užít. 

Lezení na ledopádu

Lezení na tomto ledopádu je vhodné pro zkušenější lezce, ne pro začátečníky, kteří nemají s lezením žádné zkušenosti. V Labském dole, na pravém břehu řeky Labe se vám nabízí 20 m vysoká skála, na které vzniká ledopád s tloušťkou ledu pohybující se v řádu několika desítek cm. Najdete ji na konci běžecké cesty Buď fit. Nehledejte zde však žádné občerstvení, ani zázemí. Ledopád se nachází v 2. zóně KRNAPU, avšak v těsné blízkosti zóny první. 

Jak je to s obtížností?

Pokud budete chtít lézt na ledopádech, měla by vás zajímat stupnice Water Ice (WI) určující obtížnost lezení na ledopádech. Čím vyšší číslo bude uvedeno, tím těžší bude výlez na ledopád. Aby se upřesnily různé nuance, používá se také znamének plus a mínus. Obtížnost tohoto ledopádu je označována jako WI3 či WI4. Označení WI3 zastupuje led, který je ve sklonu 70–80°. Ač jde o poměrně náročný výstup, tyto strmé pasáže jsou prostřídány místy pro odpočinek. WI4 označuje sklon 80°, který je konstantní. 

Bezpečné lezení

Lézt na ledopádu není jen tak a kromě vaší fyzické kondice, rozumu a dostatečných zkušeností, musí být splněny i další podmínky, aby se dalo na ledopádu lézt. Prvním pravidlem je dostatečné množství ledu na skále a alespoň 30 cm napadlého sněhu v okolí. Lézt zde můžete od 8-17 hodin a to v počtu nejvíce 16 horolezců. A kde si lezení zarezervovat? Rezervaci můžete vykonat přes web správy KRNAPU. Nezapomeňte si před samotným lezením vyzvednout povolení na stanici KRNAP, která je ve Špindlerově Mlýně. Poslední bod se týká jištění, které je možné pouze s pomocí ledovcových skob a smyček okolo stromů. A pokud nemáte mezi přáteli zdatné horolezce, v naší aplikaci www.mevyo.com jistě najdete parťáky, kteří s vámi zdolat ledopád rádi vyrazí.

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store