Sport a volný čas
Back to blogZačínáme s horskou turistikou
MevyoHorská turistika je jedním z nejhezčích koníčků. Posílíte při ní fyzickou kondici, zažijete dobrodružství a načerpáte znovu psychické síly.
Horská turistika je jedním z nejhezčích koníčků. Posílíte při ní fyzickou kondici, zažijete dobrodružství a načerpáte znovu psychické síly. Někteří mají rádi víkendové výlety po horách, ale jsou i tací, kteří vyrazí na týdenní expedici a poznají při ní kus světa. Nemusíte kvůli zážitku hned do Alp nebo letět tisíce kilometrů až k Andám, skvělé dobrodružství si můžete užít třeba i v Čechách. Pokud jste horskou turistiku nikdy nezkusili, nikdy není pozdě začít. Platí pro ní však důležitá pravidla, které je radno nepodceňovat a my si je představíme.
Oblečení a výbava
Nikdy nevybírejte těžké a tlusté oblečení. Volte vždy lehké a funkční materiály. Oblékat byste se měli po vrstvách, jako cibule. Více vrstev vám pomůže snadněji regulovat teplotu. Snažte se vyhnout bavlněným materiálům a raději vsaďte na syntetické. Nezapomínejte na nepromokavé oblečení. Důležité je vždy zůstat v suchu, mějte proto s sebou i několik párů ponožek navíc, jelikož jde největší chlad od nohou. Veškeré mokré oblečení dávejte do igelitových sáčků, aby vám nezvlhčilo ostatní oblečení.
Jaké jídlo a pití zvolit
Základem je dostatek tekutin, při náročném výstupu je potřeba až 1 litr každé 2 hodiny. Nejlepší je voda, ale pokud jsou teploty nízké, nezapomeňte na termosku s horkým čajem. Spotřeba vody je závislá také na teplotě a náročnosti terénu. U konzumace pozor, volte vždy vydatné jídlo, které nezabere příliš místa. Zapomínat byste neměli na ovoce a stravu bohatou na bílkoviny. Ideální jsou energetické tyčinky, sušené maso, ale i ořechy a instantní kaše.
Znalost trasy
Pro začátek si nevybírejte dlouhé a náročné trasy, ale raději kratší a přehlednější místa. Naučte se číst v topografické mapě a zjistěte, jaký je v daném místě terén. Podle toho si následně vybírejte obuv. Důležité je mít u sebe mapou a nejlépe i GPS. Nikdy si nevybírejte nezmapovanou divočinu, může být lákavá, ale je nebezpečná. Setkání s divokými zvířaty hrozí všude. První termín cesty si nestanovujte dlouho dopředu, ale řiďte se i podle počasí, cesta je vždy příjemnější za slunečného počasí než za vydatného deště.
Sólo nebo s partou?
Sólo cestování s sebou nese mnoho rizik, vždy je bezpečnější a příjemnější cestovat ve skupině. Tempo cestování vždy zvolte podle nejpomalejšího ve skupině a snažte se mezi sebou mít někoho, kdo má s horskou turistiku již nějaké zkušenosti. Hledání parťáků je někdy obtížné, proto využijte i naší aplikaci www.mevyo.com.
Dostatečná příprava
Je dobré se udržovat neustále v kondici, ideální je pravidelné běhání a chození delších vzdáleností alespoň 1x týdně. Při horské turistice budete nést nejen sebe, ale i batoh, zvykněte si proto na chození se zátěží, vaše nohy pak budou horskou turistiku lépe snášet. Nikdy nevyrážejte, pokud se cítíte nemocní. U horské turistiky nejde o závod, proto pravidelně odpočívejte. Každý odpočinek by měl být dlouhý alespoň 8-10 minut, aby se do svalů nehrnula kyselina mléčná a nabrali jste dostatek sil.
Důležité tipy:
-
Ve skupině by měla být alespoň jedna lékárnička
- Cestu si dobře naplánujte, aby jste se stihli za světla vrátit domů
-
Spálení od slunce je nejčastější ve větších výškách, proto nezapomínejte na sluneční brýle, opalovací krém, ale i balzám na rty
-
Vždy s sebou noste kapesní nůž, i když ho nebudete potřebovat
-
Před cestou se ujistěte, že máte plně nabitý telefon
-
O vašem výletu vždy informujte rodinu nebo blízké přátele
- Nepřeceňujte se a cestu vybírejte podle svých fyzických možností
Subscribe to our articles
Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.