Začínáme s horskou turistikou | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

Začínáme s horskou turistikou

Horská turistika je jedním z nejhezčích koníčků. Posílíte při ní fyzickou kondici, zažijete dobrodružství a načerpáte znovu psychické síly. Někteří mají rádi víkendové výlety po horách, ale jsou i tací, kteří vyrazí na týdenní expedici a poznají při ní kus světa. Nemusíte kvůli zážitku hned do Alp nebo letět tisíce kilometrů až k Andám, skvělé dobrodružství si můžete užít třeba i v Čechách. Pokud jste horskou turistiku nikdy nezkusili, nikdy není pozdě začít. Platí pro ní však důležitá pravidla, které je radno nepodceňovat a my si je představíme.

Oblečení a výbava

Nikdy nevybírejte těžké a tlusté oblečení. Volte vždy lehké a funkční materiály. Oblékat byste se měli po vrstvách, jako cibule. Více vrstev vám pomůže snadněji regulovat teplotu. Snažte se vyhnout bavlněným materiálům a raději vsaďte na syntetické. Nezapomínejte na nepromokavé oblečení. Důležité je vždy zůstat v suchu, mějte proto s sebou i několik párů ponožek navíc, jelikož jde největší chlad od nohou. Veškeré mokré oblečení dávejte do igelitových sáčků, aby vám nezvlhčilo ostatní oblečení.

Jaké jídlo a pití zvolit

Základem je dostatek tekutin, při náročném výstupu je potřeba až 1 litr každé 2 hodiny. Nejlepší je voda, ale pokud jsou teploty nízké, nezapomeňte na termosku s horkým čajem. Spotřeba vody je závislá také na teplotě a náročnosti terénu. U konzumace pozor, volte vždy vydatné jídlo, které nezabere příliš místa. Zapomínat byste neměli na ovoce a stravu bohatou na bílkoviny. Ideální jsou energetické tyčinky, sušené maso, ale i ořechy a instantní kaše.

Znalost trasy

Pro začátek si nevybírejte dlouhé a náročné trasy, ale raději kratší a přehlednější místa. Naučte se číst v topografické mapě a zjistěte, jaký je v daném místě terén. Podle toho si následně vybírejte obuv. Důležité je mít u sebe mapou a nejlépe i GPS. Nikdy si nevybírejte nezmapovanou divočinu, může být lákavá, ale je nebezpečná. Setkání s divokými zvířaty hrozí všude. První termín cesty si nestanovujte dlouho dopředu, ale řiďte se i podle počasí, cesta je vždy příjemnější za slunečného počasí než za vydatného deště.

Sólo nebo s partou?

Sólo cestování s sebou nese mnoho rizik, vždy je bezpečnější a příjemnější cestovat ve skupině. Tempo cestování vždy zvolte podle nejpomalejšího ve skupině a snažte se mezi sebou mít někoho, kdo má s horskou turistiku již nějaké zkušenosti. Hledání parťáků je někdy obtížné, proto využijte i naší aplikaci www.mevyo.com.

Dostatečná příprava

Je dobré se udržovat neustále v kondici, ideální je pravidelné běhání a chození delších vzdáleností alespoň 1x týdně. Při horské turistice budete nést nejen sebe, ale i batoh, zvykněte si proto na chození se zátěží, vaše nohy pak budou horskou turistiku lépe snášet. Nikdy nevyrážejte, pokud se cítíte nemocní. U horské turistiky nejde o závod, proto pravidelně odpočívejte. Každý odpočinek by měl být dlouhý alespoň 8-10 minut, aby se do svalů nehrnula kyselina mléčná a nabrali jste dostatek sil.

Důležité tipy:

  • Ve skupině by měla být alespoň jedna lékárnička

  • Cestu si dobře naplánujte, aby jste se stihli za světla vrátit domů
  • Spálení od slunce je nejčastější ve větších výškách, proto nezapomínejte na sluneční brýle, opalovací krém, ale i balzám na rty

  • Vždy s sebou noste kapesní nůž, i když ho nebudete potřebovat

  • Před cestou se ujistěte, že máte plně nabitý telefon

  • O vašem výletu vždy informujte rodinu nebo blízké přátele

  • Nepřeceňujte se a cestu vybírejte podle svých fyzických možností

 

 

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store