Zajeďte si za teplem do Botanické zahrady v Liberci | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

Zajeďte si za teplem do Botanické zahrady v Liberci

Počasí pomalu ale jistě hlásí přicházející zimu a je na čase začít plánovat spíše výlety, které směřují do zahřátých interiérů. Během zimy je ideální čas navštívit vnitřní prostory botanických zahrad, ve kterých se navíc příjemně zahřejete. Objevte například Botanickou zahradu v Liberci. V tomto období si bohužel příliš neužijete venkovní expozice, za to interiér botanické zahrady potěší i malé zvědavce, které zaujme především část s akvárii. 

Něco málo o historii

Pokud navštívíte Botanickou zahradu v Liberci, navštívíte nejstarší botanickou zahradu v České republice. Oslavila již věk 120 let od jejího založení, což z ní činí sázku na jistotu, co se týče rozmanitosti rostlin. Zachovává totiž to, co předchozí zahradnické generace nashromáždily. Botanická zahrada v Liberci vystavuje opravdu pestrý soubor exotických rostlin. Její skleníkový areál, který má tvar rostlinných buněk, navrhl architekt Pavel Vaněček. 

Botanická část

Běžně tuto botanickou zahradu navštíví ročně kolem 50 000 osob. Hlavním centrem je skleníkový areál, který se skládá z deseti pavilonů, které dohromady tvoří přibližně 3500 metrů čtverečních. V deseti pavilonech je zastoupeno celkem 14 botanických témat. Už při stavbě botanické zahrady byl kladen důraz na spojení vědy spolu se zahradním uměním. Uvnitř těchto stylizovaných pavilonů, které vám během podzimních dnů přináší příjemné zahřátí a dávku zeleně, jsou rostliny umisťovány podle vzoru přirozených stanovišť, ve kterých se vyskytují. Díky tomu se můžete na chvíli ocitnout uprostřed tropů či subtropů. Je zde však také pavilon masožravých rostlin, velkých kaktusů, pravěký pavilon, africký a další.

Důkladný pozorovatel

Jelikož jsou pavilony uspořádány tak, aby imitovaly přirozené umístění rostlin stejně jako v přírodě, musíte rostliny hledat a pozorování je o to těžší. Nejde o výstavu rostlin, ale o nádhernou ukázku toho, jak rostliny v přírodě reálně rostou a jak jejich přirozené prostředí vypadá. Díky tomu se botanické zahrady stávají místem, která připomíná skutečné kousky přírody. 

Zajímavé úkazy

V Botanické zahradě v Liberci můžete vidět opravdu obří leknínovitou rostlinu viktorii, která se vyskytuje na řekách v Amazonii a je největším z květů vodních rostlin. I milovníci orchidejí si zde přijdou na své. Jednotlivé pavilony však skrývají mnoho zajímavých rostlin, zvláště u tropických a subtropických expozic. Zde rostou palmy, zmijovce, drakontyum či kapradiny a výtrusné rostliny. 
 

Pro dospělé i pro děti

Botanická zahrada bývá většinou určena spíše očím dospělého. V Botanické zahradě v Liberci se však pobaví také děti. Je zde totiž pavilon věnovaný akváriím a živočichům z vodní říše, a to mořské i sladkovodní. V tomto pavilonu jsou zastoupeny tropické ryby a jiní živočichové. Děti okouzlí především průhledný tunel, kterým prostupují a vidí vodní živočichy nad sebou a kareta, kterou uvidí hned po vstupu do interiéru botanické zahrady. Pro dospělé zde nechybí i zajímavé vodní rostliny, jako jsou například živé mořské řasy. 

 

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store