Zajímavosti o zimě, které jste jistě nevěděli | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

Zajímavosti o zimě, které jste jistě nevěděli

Je zima vaším oblíbeným obdobím? A věděli jste, že 28.1.1887 podle očitých svědků spadla ve Fort Keogh v Montaně sněhová vločka přibližně 16 palců široká 8 palců tlustá, tedy přibližně vločka velikosti 40 cm x 20 cm? Rádi byste se dozvěděli další zajímavosti o vašem oblíbeném období v roce? Dozvíte se je v dnešním článku. 

Život v zimním období 

Zima je velmi krutá k Američanům. Zimní mrazíky totiž zabijí dvakrát více Američanů než letní horka. Během zimy spadne z nebe v průměru jeden septilion sněhových vloček, za číslem jedna v tomto případě následuje 24 nul. A co rychlost vločky? Sněhová vločka průměrně padá rychlostí asi 4,8 km/h, tedy rychlostí přibližně 1,3 m/s. Bismarck a Severní Dakota stojí za záznam nejvíce sněžných andělů, kteří byli vytvořeni najednou, a to 17.2.2007. Zde několik škol spojilo své síly a vytvořilo 8 962 andělů. Nejchladnější teplota, která kdy byla na naší planetě zaznamenána, byla -123 ° C, na stanici Vostok v Antarktidě v roce 1983. 

Co jste možná nevěděli?

I když podle základů logiky a intuice bychom mohli tvrdit, že Země je v prosinci Slunci nejvíce vzdálena, opak je pravdou. V prosinci je naše planeta Slunci nejblíže. Máte strach ze zimy a sněhu? Pro váš strach dokonce existuje označení, a to chionofobie, což je přetrvávající strach ze sněhu. Termín je odvozen z řeckého slova chion a phobos, spojením slov sníh a strach. Největším dosavadně známým sněhulákem, je sněhulák postavený v Maine v únoru roku 1999. Tento sněhulák měřil 3 446 cm a překonal svého předchůdce z Japonska, který měřil 2 928 cm. Během zimy se konají také zimní olympijské hry, ty první se konaly v roce 1924 ve francouzském Chamonixu.

Sněhový zázrak

Když mluvíme o sněhu, říkáme, že je bílý. Pravdou je, že ho jako bílý vidíme, jelikož sníh padá na zem jako hromada ledových krystalů, kterými prosvítá světlo, čímž v našem viditelném spektru vzniká bílá barva. Zatímco bílou barvu sněhu můžeme vidět, samotné krystalky jsou doopravdy skutečně průsvitné. Lyžařská oblast v Mt. Baker je držitelem světového rekordu pro množství spadaného sněhu. Toho bylo neuvěřitelných 1 140 cm v období v zimě 1998-1999. Nedozvěděli jste se nic nového? Ale toto jste určitě nevěděli. Přibližně 12% zemského povrchu je pokryto sněhem a ledem.

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store