Zaleťte si za exotikou na São Miguel | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

Zaleťte si za exotikou na São Miguel

Toužíte po exotice a pobytu na ostrově? Není váš rozpočet příliš velký? Dnes vám přinášíme cestovatelský tip, kterým je ostrov São Miguel. Sao Miguel je největší z Azorských ostrovů, které leží v Atlantském oceánu na půl cesty mezi Evropou a Amerikou. V zimním období se i z Prahy dostanete na ostrov za celkem dobrý peníz a najdete tu nejen krásnou přírodu, dávku zeleně, skvělý čaj, ale i jedinečnou chuť ananasů, horké prameny, pláže s černým pískem a stále pozitivně naladěné obyvatele. V dnešním článku se dozvíte ještě více důvodů, proč si zaletět právě na ostrov São Miguel.

Mimo sezónu

Mimo hlavní sezónu, tedy přibližně od listopadu do března, se výjezd do exotických destinací opravdu vyplatí. Podobně je to s ostrovem São Miguel. Letenku z Prahy s jedním přestupem, který je většinou v Lisabonu či Portu, najdete za cenu kolem 7 000 Kč tam i zpět. Pokud vám nevadí více přestupů a čekání, můžete ji získat i za cenu kolem 5 000 Kč. Mimo sezónu jsou samozřejmě příznivější i ceny za ubytování a půjčení auta, které se vám bude na ostrově velmi hodit. Ubytování zde najdete i za 5 x nižší cenu než v době hlavní sezóny. 

Zelený ostrov

São Miguel je dokonalým ostrovem zeleně, často mu bývá přezdíváno Malý Nový Zéland či druhé Irsko.  Ostrov je sopečného původu a vzniklé kopce jsou porostlé trávou, zeleň je zde všudypřítomná. Celý ostrov měří na délku přibližně 90 km a nachází se zde neaktivní sopky Furnas a Água de Pau. Na procestování celého ostrova a prohlédnutí toho nejdůležitějšího, budete potřebovat minimálně čtyři dny. Návštěva v době mimo sezónu však přináší své výhody i nevýhody. Bohužel během zimy pravděpodobně nevyrazíte na pozorování velryb, protože zde prostě nejsou, nebudete se koupat v oceánu, jelikož zde řádí velké vlny a neprojedete se trajektem na další ostrovy. Jaké jsou však výhody? Především ceny za ubytování, půjčení auta, letenku a to, že budete na všech přírodních atrakcích většinou sami či s minimem turistů, kteří tu prostě nejsou. Ale krásu ostrova si užijete i bez předraženého výletu na pozorování velryb a koupání v oceánu, protože to si nakonec můžete užívat v horkých pramenech.

Horké prameny, jezera a vodopády

Jak už jsme zmínili, ostrov je sopečného původu a všude na ostrově můžete vidět lávové kameny, kráterová jezera a zemské praskliny, ze kterých se valí horká voda a dým. Díky tomu zde na ostrově najdete lázně a přírodní bazény, které těchto horkých pramenů využívají. Voda je také bohatá na železo a udržuje zdejší obyvatele fit. Navštívit byste měli také velká jezera. Největší z nich jsou jezera ležící u sebe, a to Lagoa Verde a Lagoa Azul, které se jmenují podle barvy, kterou mají, když na ně dopadají sluneční paprsky. Ohnivé jezero Lagoa do Fogo je divočejší a v blízkosti neleží žádné město, ale je zcela opuštěné a je místem opravdového klidu. Třetí jezero Lagoa das Furnas je kultivovanější a v jeho blízkosti se nacházejí ony horké prameny. Ani o vodopády zde není nouze. Doporučujeme navštívit vodopád Salto do Prego ležící na západní straně ostrova. Cesta k němu je opravdu nádherná a celý výlet nezabere více jak tři hodiny. Cestou zpátky, vydáte-li se druhou stranou, objevíte opuštěnou vesničku na kopci, nádherný výhled a klid, o kterém se vám ani nezdálo.

Počasí, čaj a ananasy

Pokud toužíte ochutnat ty nejsladší ananasy a vidět, jak se ananasy ve velkém pěstují, jsou Azorské ostrovy tím pravým pro vás. Ananasy jsou zde důležitou plodinou, kterou koupíte na každém trhu. Voní, chutnají sladce a jsou šťavnaté, opravdu, už při koupi cítíte, jak je ananas doslova našťouchaný sladkou šťávou. Opravdová delikatesa. A z ananasů zde dokonce vyrábějí likér. Na trzích v Pontě delgadě, hlavním městě ostrova, můžete každý den navštívit trh s lokálními produkty. Nechybí ananasy, batáty, malé banány, čerstvé bylinky či čaj. Čaj se na São Miguelu hojně pěstuje a jeho chuť je opravdu skvělá. A jak je to na ostrově s počasím? Během jednoho dne se nad vaší hlavou vystřídají sluneční paprsky s modrou oblohou, mraky i déšť s větrem. Stálé počasí na ostrově uprostřed oceánu opravdu čekat nemůžete. 

Doprava a tipy

Na ostrově funguje autobusová doprava, která bohužel není příliš spolehlivá a často vás nedopraví na místa, kam byste opravdu chtěli. Jedna možnost je stopování, není to však jistota a hlavně v době mimo sezónu zde nepotkáte tolik turistů, kteří by rádi svezli další bolavé nohy. Dobrou volbou je zapůjčení auta, které není mimo sezónu finančně tolik nákladné. Možností je také zapůjčení kola, které nakonec paradoxně vyjde na vyšší částku než zapůjčení auta. Při řízení na ostrově si dávejte velký pozor, nejen na točité zatáčky, ale na tamější řidiče, kteří se bez rozhlížení vrhají na kruhové objezdy a řežou zatáčky jako šílení. Jsou to prostě místní a ti vědí, jak na to. Nenechte se překvapit ani krávami, které budou všude okolo vás i na silnicích. Přes léto je ostrov zeleno modrý, jelikož zde všude kvetou hortenzie. Posledním typem, který pro vás máme, je návštěva vulkanické jeskyně Gruta do Carvão, která je jako jediná na ostrově přístupná. Celkem je jeskyní na ostrově 27. Navštívit ji můžete každý den s anglickým průvodcem. Vstup vás vyjde na 5 eur. Užijte si ostrov v celé své kráse! Nakonec doporučujeme objevování ostrova z hlediska čtyř světových stran, každý den prostě navštívíte jednu z nich. 

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store