Znáte pravidla cyklostezky? | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

Znáte pravidla cyklostezky?

Cyklostezek ve městech a jejích okolí neustále přibývá. Abychom na nich nedošli k újmě na zdraví nebo ji někomu jinému nezpůsobili, měli bychom si uvědomit, že je potřeba dodržovat určitá pravidla.

 

Jak správně jezdit

Ať jsme bruslař nebo cyklista, vždy se držíme u pravého okraje, soustředíme se na jízdu, rychlost a způsob jízdy vždy přizpůsobujeme dané situaci, případnému provozu a podmínkám na stezce.

  • Vyhýbání a předjíždění - Vždy volíme směr vlevo, v žádném případě nepodjíždíme zprava. Důležité je zkontrolovat i situaci za námi, zda někdo nepředjíždí nás. Při předjíždění volíme dostatečný odstup, pokud je potřeba, snížíme rychlost. Pokud se chystáme předjíždět v užším prostoru, je vhodné to dát najevo zvukovým signálem.

  • Kdo jede první - V případě zúžení jede první ten, kdo do daného místa přijel jako první. Vhodné je však vyhodnotit situaci, aby se tímto pravidlem řídili všichni účastníci. V případě překážky jede první ten, kdo překážku nemá v cestě.

  • Sjezd a stoupání - V tomto případě se názory trochu rozcházejí, je potřeba tedy zhodnotit situaci. Důležitá je i empatie – zkušený cyklista dá přednost méně zkušenému, muži ženám a dětem.

  • Silnice místo cyklostezky - Pokud jste sportovní cyklista či bruslař, mnohdy přeplněné cyklostezky asi nejsou tím nejideálnějším místem pro váš trénink.

A co děti?

Pokud máte malé děti a chcete i je vést k pohybovým aktivitám, je potřeba i s nimi dodržovat určitá pravidla. Ideální je, pokud jsou děti již samostatné, kolo ovládají a nekličkují přes celou šířku stezky. Při jízdě musí dodržovat stejná pravidla, jako dospělí účastníci. Jízda vpravo je samozřejmostí. Ideální je, pokud jedou mezi rodiči.

  • Děti na sedačce - Pro děti je bezpečnější, pokud je máte na kole za sebou. Při umísťování sedačky mějte na paměti, že dítě musí mít dostatek prostoru a to nejen pro nohy, ale i hlavu s přilbou. Důležité je správné upevnění dětí do sedačky. Je potřeba myslet na to, že děti také potřebují častější zastávky.

  • Děti – cyklisté - Pokud berete na kolo děti, které jezdí samostatně, volte odpovídající délku trasy a také terén, který by měl být spíše rovinatý. Také kolo by mělo odpovídat jejich vzrůstu a mělo by být správně nastavené, především výška posedu.

Nezapomínejte na bezpečnostní prvky – přilba je v tomto případě povinností a to ze zákona. Od věci nejsou ani chrániče.

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store