Znáte základní druhy kávy? | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

Znáte základní druhy kávy?

Patříte mezi milovníky kávy? Nebo různé druhy kávy teprve začínáte objevovat? Ať je to tak či onak, pojďte si dnes spolu s námi ověřit, zda opravdu znáte všechny druhy kávy. Snadno se vám totiž může stát, že si s kavárenskými nápisy nebudete vědět rady. To je bohužel nemilé, navíc se můžete ochudit právě o druh kávy, který by vám mohl chutnat o něco více než ten, na který jste zvyklí.

Oblíbená káva

Káva se stále drží na příčkách nejoblíbenějších nápojů. Dopřáváme si ji ráno, po obědě i večer. Do našich kaváren pomalu, ale jistě pronikají správné názvy různých druhů kávy, záleží, jak je káva připravována. Díky tomu si tak můžete vybírat z různých druhů připravované kávy, které obsahuje mléko, mléčnou pěnu či horkou vodu v různých poměrech. 

Piccolo!

V kavárnách si nikdy neobjednávejte tzv. piccolo nebo rozčílíte dosud usměvavého baristu. Piccolo jednoduše neexistuje a tento název se rozšířil chybně a zaměňuje se za klasické espresso.  

Je libo Espresso?

Klasické malé kafíčko bez mléka, to je espresso. Jeho nápoje je o objemu 30 ±5 ml s časem extrakce 20 až 30 sekund a vyroben pod tlakem cca 9 barů. Espresso je typické svou silnou chutí a je ideální pro milovníky silné kávy a rychlé dávky energie. 

Ristretto

Velmi podobné espressu je tzv. ristretto, jehož objem činí již jen něco kolo 20 ml. Ristretto bývá svou chutí méně hořké a mělo být jemně sladké. 

Espresso doppio

Espresso samotné je velmi malé, ale silné, co když však potřebujete opravdovou dávku energie a máte chuť na dvojité espresso? I to je možné, stačí si objednat tzv. espresso doppio, které obsahuje dvě dávky espressa. Nčkdy na něj můžete narazit pod anglickým názvem double shot. Obsah kávy se pohybuje od 16-20 g a množství vody cca 60 ml. 

Espresso lungo

V překladu lungo znamená dlouhý či zředěný a podle toho si můžete odvodit i to, jaké bude espresso lungo. Množství kávy je stejné jako u espressa, ale množství vzniklého nápoje je dvojnásobné. Káva je tedy slabější, vodovější, ideální pro osoby, které mají rádi čistou chuť kávy v menší koncentraci. 

Espresso macchiato

Krásný název, který je odvozen z italského slova skvrnitý či tečkovaný. Jedná se totiž o espresso, které je zalité kapkou mléčné pěny, která je do cremy/pěny na kávě, vložena lžičkou. 

Caffé latte

Velká káva, která je bohatá na mléčnou pěnu, to je caffé latte. Nápoj má objem více než 250 ml a obsahuje opravdu velkou dávku pěny. Caffé latte by se mělo připravovat do šálku s uchem. V italské domovině byl druhem kávy pro děti a patří mezi velmi oblíbené nápoje. 

Cappuccino

Snad nejoblíbenější forma pití kávy v restauraci, to je cappuccino. Jedná se o nápoj, který má objem 150 až 180 ml. V základu stojí 30 ml espressa a teplé mléko. Původně by mělo obsahovat i 2 cm vysokou pěnu z mléka. Dnes se však namísto husté pěny připravuje také tzv. mikropěna. Mikropěna se totiž lépe prováže s mlékem a chutná delikátně. Dnes se do mléčné pěny také kreslí nejrůznější obrazce, které potěší a vykouzlí úsměv na tváří. 

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store