Zvířecí terapie: Nejlepší přítel člověka jako léčitel | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

Zvířecí terapie: Nejlepší přítel člověka jako léčitel

2. říjen 2017

S lidskými terapeuty už se setkala většina z nás, ale slyšeli jste už i o zvířecích terapeutech? Zvířecí terapie, známější jako "pet terapie", neustále stoupá v oblibě. Terapie podporovaná zvířaty může pomoci nejen při hojení, ale i ke zmírnění deprese a únavy.

Co je pet terapie?

Pet terapie je široký termín, který zahrnuje terapii podporovanou zvířaty. Terapie podporovaná zvířaty využívá psy nebo i jiné živočichy k tomu, aby pomohla lidem se zotavit nebo lépe zvládnout zdravotní problémy, jako jsou srdeční choroby, rakovina nebo poruchy duševního zdraví.

Jak funguje terapie podporovaná zvířaty?

Představte si, že jste v nemocnici. Váš lékař se zmíní o léčebném programu nemocnice – zvířecí terapii a zeptá se, jestli vás to zajímá. Řeknete, že ano a váš lékař vám zařídí, aby vám někdo poskytl o programu informace. Brzy po tom vás navštíví asistent se svým zvířecím pomocníkem, zůstávají u vás 10 – 15 minut. Seznámíte se a pokud budete mít zájem, domluvíte další setkání.

Kdo může využít terapii podporovanou zvířaty?

Zvířata mohou pomoci dětem s poruchami učení, existují dokonce programy, které používají psy k tomu, aby pomohli dětem naučit se číst. Zvířata pomáhají v terapii jemných motorických dovedností. Využívají se i v soudnictví – v případech, kdy je potřeba, aby oběť svědčila tváří v tvář obžalovanému nebo mluvila o obtížných situacích trestného činu. Pomáhají s posttraumatickými stresovými poruchami.

Léčba podporovaná zvířaty může výrazně snížit bolest, úzkost, depresi a únavu u lidí s řadou zdravotních problémů:

  • Děti s dentálními procedurami

  • Lidé, kteří dostávají léčbu rakoviny

  • Lidé v zařízeních dlouhodobé péče

  • Lidé, kteří byli hospitalizováni s chronickým srdečním selháním

  • Veteráni s posttraumatickou stresovou poruchou

Má pet terapie rizika?

Největším problémem, zejména v nemocnicích, je bezpečnost a hygiena. Většina nemocnic a dalších zařízení, která využívají pet terapii, má přísná pravidla, která zajistí, že zvířata budou čistá, očkovaná a dobře vycvičená.

Která zvířata lze pro tento typ terapie využít?

Nejčastějším zvířetem využívaným pro terapii jsou psi. Péče o jakékoli zvíře, a to bez ohledu na to, zda jej cvičíme, či nikoli, však poskytuje určité množství terapie a má prokázané přínosy pro naše zdraví.

Kočky se používají v případech, kdy se jedinec bojí psa. Obtížnost terapie s kočkou spočívá v obtížnějším přemísťování koček a také je nelze tak dobře vycvičit jako psa. Pomáhají především starším lidem trpícím demencí. Využívají se také jako podpůrná léčba somatických psychických poruch a zátěží. Jejím principem je přímý kontakt pacienta s kočkou domácí.

Koně se používají u jedinců s problematickým chováním. Péče o velké zvíře vyžaduje vaši plnou pozornost a nabízí odpoutání od jakýchkoli rušivých myšlenek či chování (hněv, zneužívání, poruchy učení atd.). Učení dovedností nezbytných pro péči o koně pomáhá prosazovat důvěru a snižuje úzkost a netrpělivost.Terapeutické jezdectví také pomáhá při řízení hněvu a problémech s chováním. Jízda na koni výrazně pomáhá vyrovnávat psychické funkce. Už jen samotný sed na kráčejícím koni ovlivňuje sebevědomí a sebeuvědomování.

 

Media

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store