Osobní rozvoj
Back to blogZvířecí terapie: Nejlepší přítel člověka jako léčitel
MevyoTerapie podporovaná zvířaty může pomoci nejen při hojení, ale i ke zmírnění deprese a únavy.
S lidskými terapeuty už se setkala většina z nás, ale slyšeli jste už i o zvířecích terapeutech? Zvířecí terapie, známější jako "pet terapie", neustále stoupá v oblibě. Terapie podporovaná zvířaty může pomoci nejen při hojení, ale i ke zmírnění deprese a únavy.
Co je pet terapie?
Pet terapie je široký termín, který zahrnuje terapii podporovanou zvířaty. Terapie podporovaná zvířaty využívá psy nebo i jiné živočichy k tomu, aby pomohla lidem se zotavit nebo lépe zvládnout zdravotní problémy, jako jsou srdeční choroby, rakovina nebo poruchy duševního zdraví.
Jak funguje terapie podporovaná zvířaty?
Představte si, že jste v nemocnici. Váš lékař se zmíní o léčebném programu nemocnice – zvířecí terapii a zeptá se, jestli vás to zajímá. Řeknete, že ano a váš lékař vám zařídí, aby vám někdo poskytl o programu informace. Brzy po tom vás navštíví asistent se svým zvířecím pomocníkem, zůstávají u vás 10 – 15 minut. Seznámíte se a pokud budete mít zájem, domluvíte další setkání.
Kdo může využít terapii podporovanou zvířaty?
Zvířata mohou pomoci dětem s poruchami učení, existují dokonce programy, které používají psy k tomu, aby pomohli dětem naučit se číst. Zvířata pomáhají v terapii jemných motorických dovedností. Využívají se i v soudnictví – v případech, kdy je potřeba, aby oběť svědčila tváří v tvář obžalovanému nebo mluvila o obtížných situacích trestného činu. Pomáhají s posttraumatickými stresovými poruchami.
Léčba podporovaná zvířaty může výrazně snížit bolest, úzkost, depresi a únavu u lidí s řadou zdravotních problémů:
-
Děti s dentálními procedurami
-
Lidé, kteří dostávají léčbu rakoviny
-
Lidé v zařízeních dlouhodobé péče
-
Lidé, kteří byli hospitalizováni s chronickým srdečním selháním
-
Veteráni s posttraumatickou stresovou poruchou
Má pet terapie rizika?
Největším problémem, zejména v nemocnicích, je bezpečnost a hygiena. Většina nemocnic a dalších zařízení, která využívají pet terapii, má přísná pravidla, která zajistí, že zvířata budou čistá, očkovaná a dobře vycvičená.
Která zvířata lze pro tento typ terapie využít?
Nejčastějším zvířetem využívaným pro terapii jsou psi. Péče o jakékoli zvíře, a to bez ohledu na to, zda jej cvičíme, či nikoli, však poskytuje určité množství terapie a má prokázané přínosy pro naše zdraví.
Kočky se používají v případech, kdy se jedinec bojí psa. Obtížnost terapie s kočkou spočívá v obtížnějším přemísťování koček a také je nelze tak dobře vycvičit jako psa. Pomáhají především starším lidem trpícím demencí. Využívají se také jako podpůrná léčba somatických psychických poruch a zátěží. Jejím principem je přímý kontakt pacienta s kočkou domácí.
Koně se používají u jedinců s problematickým chováním. Péče o velké zvíře vyžaduje vaši plnou pozornost a nabízí odpoutání od jakýchkoli rušivých myšlenek či chování (hněv, zneužívání, poruchy učení atd.). Učení dovedností nezbytných pro péči o koně pomáhá prosazovat důvěru a snižuje úzkost a netrpělivost.Terapeutické jezdectví také pomáhá při řízení hněvu a problémech s chováním. Jízda na koni výrazně pomáhá vyrovnávat psychické funkce. Už jen samotný sed na kráčejícím koni ovlivňuje sebevědomí a sebeuvědomování.
Subscribe to our articles
Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.