Zvířecí terapie: Nejlepší přítel člověka jako léčitel | Mevyo blog | Mevyo

Back to blog

Zvířecí terapie: Nejlepší přítel člověka jako léčitel

S lidskými terapeuty už se setkala většina z nás, ale slyšeli jste už i o zvířecích terapeutech? Zvířecí terapie, známější jako "pet terapie", neustále stoupá v oblibě. Terapie podporovaná zvířaty může pomoci nejen při hojení, ale i ke zmírnění deprese a únavy.

Co je pet terapie?

Pet terapie je široký termín, který zahrnuje terapii podporovanou zvířaty. Terapie podporovaná zvířaty využívá psy nebo i jiné živočichy k tomu, aby pomohla lidem se zotavit nebo lépe zvládnout zdravotní problémy, jako jsou srdeční choroby, rakovina nebo poruchy duševního zdraví.

Jak funguje terapie podporovaná zvířaty?

Představte si, že jste v nemocnici. Váš lékař se zmíní o léčebném programu nemocnice – zvířecí terapii a zeptá se, jestli vás to zajímá. Řeknete, že ano a váš lékař vám zařídí, aby vám někdo poskytl o programu informace. Brzy po tom vás navštíví asistent se svým zvířecím pomocníkem, zůstávají u vás 10 – 15 minut. Seznámíte se a pokud budete mít zájem, domluvíte další setkání.

Kdo může využít terapii podporovanou zvířaty?

Zvířata mohou pomoci dětem s poruchami učení, existují dokonce programy, které používají psy k tomu, aby pomohli dětem naučit se číst. Zvířata pomáhají v terapii jemných motorických dovedností. Využívají se i v soudnictví – v případech, kdy je potřeba, aby oběť svědčila tváří v tvář obžalovanému nebo mluvila o obtížných situacích trestného činu. Pomáhají s posttraumatickými stresovými poruchami.

Léčba podporovaná zvířaty může výrazně snížit bolest, úzkost, depresi a únavu u lidí s řadou zdravotních problémů:

  • Děti s dentálními procedurami

  • Lidé, kteří dostávají léčbu rakoviny

  • Lidé v zařízeních dlouhodobé péče

  • Lidé, kteří byli hospitalizováni s chronickým srdečním selháním

  • Veteráni s posttraumatickou stresovou poruchou

Má pet terapie rizika?

Největším problémem, zejména v nemocnicích, je bezpečnost a hygiena. Většina nemocnic a dalších zařízení, která využívají pet terapii, má přísná pravidla, která zajistí, že zvířata budou čistá, očkovaná a dobře vycvičená.

Která zvířata lze pro tento typ terapie využít?

Nejčastějším zvířetem využívaným pro terapii jsou psi. Péče o jakékoli zvíře, a to bez ohledu na to, zda jej cvičíme, či nikoli, však poskytuje určité množství terapie a má prokázané přínosy pro naše zdraví.

Kočky se používají v případech, kdy se jedinec bojí psa. Obtížnost terapie s kočkou spočívá v obtížnějším přemísťování koček a také je nelze tak dobře vycvičit jako psa. Pomáhají především starším lidem trpícím demencí. Využívají se také jako podpůrná léčba somatických psychických poruch a zátěží. Jejím principem je přímý kontakt pacienta s kočkou domácí.

Koně se používají u jedinců s problematickým chováním. Péče o velké zvíře vyžaduje vaši plnou pozornost a nabízí odpoutání od jakýchkoli rušivých myšlenek či chování (hněv, zneužívání, poruchy učení atd.). Učení dovedností nezbytných pro péči o koně pomáhá prosazovat důvěru a snižuje úzkost a netrpělivost.Terapeutické jezdectví také pomáhá při řízení hněvu a problémech s chováním. Jízda na koni výrazně pomáhá vyrovnávat psychické funkce. Už jen samotný sed na kráčejícím koni ovlivňuje sebevědomí a sebeuvědomování.

 

Subscribe to our articles

Do you like this article? Fill in your email address and subscribe to new articles.

Hledáš parťáky pro své aktivity? 

Mevyo spojuje aktivní lidi se společnými zájmy. Chceš jít sportovat, na výlet a nebo třeba do divadla, ale nemáš zrovna s kým? Napiš co a kdy máš v plánu a ostatní se k tobě připojí. .-)

Služba je plně ZDARMA

Have Mevyo handy wherever you go

Download our mobile application for free

Get it on Google Play Download on the App Store